Tydzień z januszem korczakiem

Od wtorku do czwartku w naszej szkole nauczyciele organizowali dla chętnych uczniów klas starszych, przerwy z Januszem Korczakiem. Były to dobrowolne zajęcia edukacyjno- integracyjno- zabawowe związane z naszym patronem. Wszyscy, którzy wzięli udział w tych aktywnych pauzach na pewno doświadczyli radości oraz słodkości z przyjemnie i pożytecznie spędzonych chwil.

W drugim dniu tygodnia korczakowskiego najmłodsi uczniowie oraz klasy ZET SP uczestniczyli w zajęciach plastyczno-technicznych wykonując koronę dla Króla Maciusia z powieści Janusza Korczaka. Swoje korony uczniowie zaprezentowali w trzecim dniu obchodów, bo każdy chciał być królem dumnie śpiewając hymn naszej szkoły.
Również chętni starsi uczniowie i nauczyciele odśpiewali hymn i udowodnili jak dobrze znają jego słowa.

W ostatnim dniu tygodnia korczakowskiego rozstrzygane są konkursy, które odbyły się w szkole. Pierwszym z nich jest konkurs na wykonanie portretu Janusza Korczaka. Każdy z portretów jest wyjątkowy. Wszyscy autorzy prac otrzymali nagrodę pocieszenia- zakładkę wykonaną własnoręcznie przez nauczyciela, a komisja w skladzie: A. Pietrzyk- dyrektor, B. Cichecka- Nowak- nauczyciel, A. Araszewskak- nauczyciel wyłoniła trzech zwycięzców: 1 m-ce uczennica kl.6 L, 2 m- ce uczennica kl. 7L, 3 m-ce uczennica kl. 6Ld. Wszystkim serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów i chęci do samorozwoju.

We wtorek 9 kwietnia w naszym Ośrodku odbył się uroczysty apel z okazji obchodów tygodnia korczakowskiego. Wspominaliśmy Janusza Korczaka, jego bezgraniczne oddanie się dzieciom, talenty i zasługi na rzecz praw dzieci, które do dziś są kultywowane na całym świecie.
Pani Dyrektor Alicja Pietrzyk w swojej wypowiedzi, również nawiązała do tej wybitnej postaci, którą wybraliśmy na patrona szkoły. Przypomniała, że rok temu obchodziliśmy uroczysty jubileusz pięćdziesięciolecia istnienia szkoły i przy tej okazji nadanie jej imienia – Janusza Korczaka. A od tego roku już zawsze w kwietniu będziemy przeżywali tydzień naszego patrona.
Wspominaliśmy twórczość Janusza Korczaka. Uczniowie Ośrodka czytali wymowne wiersze : „Tolerancja”, „Nasz Patron”, „Prawem dziecka zabawa”. Pani Wicedyrektor Alicja Lange – Lelokas wertowała stronice „Króla Maciusia”. Naszymi gośćmi w dniu dzisiejszym były Panie Anna Łysiak i Renata Zając z Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Słubicach, które uświetniły nasze obchody prezentacją fragmentów książek: „Pamiętnik Blumki”, oraz „Jest taka historia” – opowieść o Januszu Korczaku.
Cała zgromadzona społeczność wspólnie odśpiewała hymn naszego Ośrodka. Był to czas zadumy, ale i nowych inspiracji do działania na kolejny rok z naszym patronem Januszem Korczakiem.
opr. A. Araszewska

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top